პარკირების დამხმარე ტექნოლოგია: ისტორია
დღეს ყველაზე გამოცდილი მძღოლებიც კი თვლიან, რომ უკანა პარკირება საშინელებაა, ან თუ ასე არ არის, მანქანის დაყენებისას ეს ნაწილი მაინც ყველაზე მეტად ეზარებათ. დიახ, მხედველობის ქვედა ველმა შეიძლება გაართულოს მანქანის უკან დაბრკოლებებისა თუ ადამიანების გადაადგილების დანახვა, თუმცა ეს ნამდვილად არ არის პარკინგის მოწყობის პრობლემა. საუკუნეების მანძილზე შემუშავებული სისტემაა, რომელიც უდავოდ ყოველდღიურად გვეხმარება. ის, რომ უკანა პარკირება პრობლემა იყო მძღოლებისთვის, ავტომწარმოებლებმაც შეამჩნიეს და ეცადნენ პრობლემაც ეფექტურად მოეგვარებინათ, პარკირების გამოცდილება, რაც შეიძლება კომფორტულად და შეუფერხებელად აქციეს. ალბათ, თქვენც შეამჩნევდით, თუ რა გზა გაიარა ტექნოლოგიამ მანქანის შექმნის დღიდან დღემდე. ერთ-ერთ მთავარ მიღწევად კი პარკირების დამხმარე ტექნოლოგია შეგვიძლია ჩავთვალოთ. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, უკანა პარკირება არაკომფორტული რამ იყო. თუმცა მანამ, სანამ პარკირების კამერას მოიფიქრებდნენ. მსგავსად, საგზაო უსაფრთხოებაც გაუმჯობესდა, საპარკინგე ადგილების სწორად ათვისებაც აღარ წარმოადგენს დაბრკოლებას და პარკინგის მოწყობაზეც პრობლება არავის აქვს.
რა ნიშნავს პარკირების ასისტენტი ტექნოლოგია?
პარკირების ასისტენტი პარკირების ავტომატური დამხმარე საშუალებაა, რომელიც  კამერებს, სენსორებსა და სხვა ზუსტ სახელმძღვანელო სისტემის ტექნოლოგიებს იყენებს. ის ეხმარება მძღოლებს, დაინახონ ის საგნები თუ ობიექტები, რომლებიც ავტომობილის ე.წ. ბნელ წერტილში ხვდება. შესაბამისად, დაბრკოლებებთან დაჯახების შანსი მინიმუმამდე მცირდება და, მსგავსად, მომხდარი უბედური შემთხვევების თავიდან აცილებაც შეგიძლიათ. გამოდის, პარკირების სისტემა დღეს იმაზე მეტად ეფექტურია, ვიდრე წლების წინ იყო. საპარკინგე ბარიერებით კი გარანტიაც შეგიძლიათ გქონდეთ იმისა, რომ თქვენთვის კონკრეტულ სივრცეში ადგილი ყოველთვის მოიძებნება. ამიტომ, ისიც შეგვიძლია ვთქვათ, რომ დღეს პარკირება იმაზე მეტად კომფორტულია, ვიდრე წლების წინ იყო. ამას კი მხოლოდ და მხოლოდ პარკირების სისტემებს უნდა ვუმადლოდეთ.
პარკირების დამხმარე ტექნოლოგია უკვე დიდი ხანია, რაც ჩვენს ცხოვრებაში არსებობს, მაგრამ როგორ მივედით აქამდე? ალბათ, დროა განვიხილოთ, თუ როგორ შეიქმნა პარკირების სისტემა და რა გაიარა მან დღემდე.
პარკირების დამხმარე ტექნოლოგიების ტესტირებები მე-20 საუკუნეში
პარკირების ასისტენტების კომერციალიზაცია 21-ე საუკუნეში მოხდა, თუმცა მას შემდეგ, რაც საავტომობილო ინდუსტრიაში მასიური ტექნოლოგიური ინოვაციები მოხდა. ხოლო იდეა, რომლის მიხედვითაც პარკირებისთვის საპარკინგე მოწყობილობის გარდა, სხვა ტიპის დახმარებაც იყო საჭირო, ჯერ კიდევ 1934 წელს გაჩნდა.
ამ მხრივ, საინტერესო იყო პირველი ექსპერიმენტიც, რომლის დროსაც მანქანას პარკირების ასისტენტმა დამხმარე ბორბლები დაამაგრა, რამაც ავტომობილს გვერდით გადაადგილების საშუალება მისცა და, შესაბამისად, პარკირების ადგილზე მოთავსებაც მეტად მარტივი გახდა. თუმცა ეს ძალიან რთული იყო, რის გამოც კონცეფცია არ დადასტურდა და, შესაბამისად, არც ფართოდ დაინერგა. იმავეს კი პარკირების კამერასა თუ პარკინგის ბარიერზე ნამდვილად ვერ ვიტყვით.
უკან 21-ე საუკუნეში
აქ კი გპირდებით, რომ ბევრ ნაცნობ სახელს ამოიცნობთ… პირველი გლობალური მწარმოებელი, რომელმაც პარკირების დამხმარე ტექნოლოგიის კომერციალიზაცია მოახდინა, არც მეტი, არც  ნაკლები Toyota იყო. დიახ, Toyota-მ 2003 წელს Prius Hybrid-ის მოდელი გამოუშვა. იგი გამოვიდა, როგორც ​​ავტომატური პარალელური პარკირების სისტემა, რომელსაც Intelligent Parking Assist System (IPAS) უწოდებენ. მას მძღოლის ჩარევა არ სჭირდებოდა, რადგან სისტემა თავადვე განსაზღვრავდა პარკირების ადგილის ზომას და მანქანით შესაბამის მანევრსაც აკეთებდა.
მას საბორტო კომპიუტერიც ჰქონდა, რომელიც მანქანის წინა და უკანა ნაწილებში დამაგრებულ პარკირების კამერას იყენებდა. ეკრანზე საპარკინგე სივრცე იყო ასახული. მძღოლს კი სენსორული ეკრანის საშუალებით პარკირების ადგილი უნდა შეერჩია. მხოლოდ ამის შემდგომ აქტიურდებოდა IPAS და მანქანას კონკრეტულ ადგილზე, ოღონდ მძღოლის საჭესთან შეხების გარეშე, აჩერებდა.
როგორც ხშირად ხდება ხოლმე, აქაც კონკრეტული კონცეფცია სხვა ავტომწარმოებლემბაც გადაიღეს. Lexus კი ამ საქმეში Toyota-ს შემდეგ რიგით მეორე იყო. 2006 წელს დეტროიტის საერთაშორისო ავტოშოუზე Lexus LS 460 სედანი გამოიყვანეს, რომელსაც პარკირების გაუმჯობესებული მართვის სისტემა ჰქონდა. ამ სისტემამ  პარკირების სენსორებთან ინტეგრაცია დაამატა და უკვე საჭის მანევრების გამოთვლაც კი შეეძლო, რომლებიც პარალელური და უკანა პარკირებისთვის იყო საჭირო.
იმისათვის, რომ სივრცე გაეზომათ, წინა ბამპერზე სონარის სენსორი დამონტაჟდა. როცა მძღოლი მანქანას უკუსვლით ატარებდა, ეკრანზე უკანა ხედვის პარკირების კამერა იყო ჩართული. ეს კი, თავის მხრივ, პარკირების წესების დარღვევისგან იხსნიდა მძღოლებს და მათ მანქანის დაყენებას კონკრეტულ საპარკინგე სივრცეში მეტად უადვილებდა.
რა ხდება დღეს?
მას შემდეგ, რაც Toyota-მ და Lexus-მა პარკირების დამხმარე ტექნოლოგიების კომერციალიზაციით დიდი ცვლილება მოახდინეს, ბევრმა ავტომწარმოებელმა საკუთარი პარკირების სისტემების დანერგვა დაიწყო. ალბათ, არ გაგიკვირდებათ, თუ იმ  ავტომწარმოებლებს შორის, რომელთაც ეს წარმატებით მოახერხეს Ford-ის, Audi-ს, Volkswagen-ის, BMW-ს, Jeep-ისა და Mercedes-ის სახელებს ამოიკითხავთ. დიახ, მათ სრულად ფუნქციონალური ინტელექტუალური პარკირების სისტემები შეიმუშავეს. 2016 წელს Lincoln MKZ-მ ისიც განაცხადა, რომ მას 24 წამში მანქანის პარალელურად გაჩერება შეუძლია.
ამ კუთხით პარკის დამხმარე ტექნოლოგიის კიდევ ერთი საინტერესო გამოყენება იყო, როდესაც მერსედესმა პარკატრონიკის ფუნქცია აქტიური პარკირების დახმარებით შემოიტანა. ეს ჭკვიანი საპარკინგე სისტემა თქვენთვის თავისუფალ ადგილსაც კი მოძებნის. მისი დამხარებით პარკინგის ყიდვა, შესაძლოა, საერთოდაც აღარ მოგიწიოთ. როცა თქვენ ავტოსადგომზე შეხვალთ, მანქანა თქვენთვის ცარიელ საპარკინგე სივრცეს დაასკანერებს. თავისუფალი ადგილის პოვნის შემდეგ კი იმას გააკეთებს, რასაც თქვენ ეტყვით.
ინტელექტუალური პარკირების გზა ჯერ კიდევ წინ არის
გასაკვირი არც უნდა იყოს, რომ ინტელექტუალური პარკირების მომავალი სრულიად ავტონომიური პარკირების პროცესია. ამჟამად კი მანქანებს პარკირების დროს ჯერ კიდევ სჭირდებათ მძღოლების დახმარება. თუმცა ეს ასე დიდხანს არ უნდა გაგრძელდეს. ამ კუთხით კი ავტომწრამოებელი Ford სერიოზულად მუშაობდა. იგი ისეთი სისტემის დანერგვას გეგმავს, რომელიც მძღოლს მანქანიდან გადასვლის საშუალებას მისცემს, მანქანის დაპარკინგებას კი სმარტფონის საშუალებით მოახერხებენ.
ამისთვის, Ford-მა 2020 წლის ბოლოს დეტროიტის სმარტ პარკინგის ლაბორატორიასთანაც დაიწყო თანამშრომლობა, რათა კონკრეტული კონცეფცია რეალურ სამყაროში გამოეცადა — როგორც კი მძღოლი გადმოვიდა მანქანიდან, მათ გამოიყენეს სმარტფონი და უთხრეს მანქანას, სად უნდა გაჩერებულიყო. მანქანამ კი ბეტონის კონსტრუქციაში ნავიგაციისა და უსაფრთხოდ გაჩერებისთვის
თავისი მოწინავე ავტომატური პარკირების სისტემა ავტოფარეხში დაყენებულ სენსორებთან ერთად გამოიყენა.
ხოლო, როცა მძღოლს წასვლა მოუნდებოდა, მას მისი მანქანის “გამოძახება” შეეძლო, რის შემდეგაც მანქანა მასთან გაჩნდებოდა… მიუხედავად იმისა, რომ ეს დემონსტრაცია მხოლოდ ერთი თვის განმავლობაში გაგრძელდა, მან აჩვენა, თუ რამდენად შორს მივიდა პარკირების ავტომატური დამხმარე ტექნოლოგიები. ხოლო თუ იმას დავაკვირდებით, რა ინოვაციურ სამყაროში ვცხოვრობთ, ინტელექტუალური პარკირების გზა ჯერ კიდევ წინ არის.
ისიც მართალია, რომ პარკინგის ყიდვა საკმაოდ კომფორტული გადაწყვეტილებაა, ამგვარად, თქვენთვის თავისუფალი ადგილი კონკრეტულ სივრცეში ყოველთვის მოიძებნება, აქ პარკინგის მონტაჟიც კი შეიძლება დაგჭირდეთ. დიახ, ჭკვიან ასისტენტებს თქვენი მანქანის უსაფრთხოდ დაყენებაში შეუძლია დაგეხმაროთ.
ხოლო თუ პარკინგის დახაზვას, ან პარკირების მონტაჟს გადაწყვეტთ, ხარისხიანი მომსახურების მისაღებად ელიტ-ტექნოლოჯის გუნდს უნდა დაუკავშირდეთ.

Parking Assist Technology: History
Even the most experienced drivers today find reverse parking to be a nightmare, or if not, it's the part of the car setup they're most lazy about. Yes, the lower field of vision can make it difficult to see obstacles or people moving behind the car, but it's not really a parking problem. It is a system developed over centuries, which undoubtedly helps us every day. Car manufacturers noticed that reverse parking was a problem for drivers and tried to solve the problem effectively, making the parking experience as comfortable and smooth as possible. Perhaps you would have noticed the way technology has come from the time the car was created to the present day. We can consider parking assist technology as one of the main achievements. As mentioned above, reverse parking was an inconvenient thing. But before the parking camera was invented. Similarly, road safety has also improved, proper use of parking spaces is no longer an obstacle, and no one has a problem with arranging parking.
What does parking assist technology mean?
Park Assist is an automatic parking aid that uses cameras, sensors and other precision guidance system technologies. It helps the drivers to see the objects or objects that the vehicle so called. He gets into a dark spot. Consequently, the chances of hitting obstacles are minimized and, similarly, accidents can be avoided. It turns out that the parking system is more efficient today than it was years ago. And with parking barriers, you can have a guarantee that you will always find a place in a specific space. Therefore, we can also say that parking today is more comfortable than it was years ago. We have to thank only the parking systems for this.
Parking assist technology has been in our lives for a long time, but how did we get here? Perhaps it is time to consider how the parking system was created and what it has been through so far.
Testing of parking assist technologies in the 20th century
Parking assistants were commercialized in the 21st century, however, after massive technological innovations in the automotive industry. And the idea, according to which, in addition to the parking device, another type of assistance was needed for parking, appeared as early as 1934.
In this regard, the first experiment was also interesting, during which the parking assistant attached auxiliary wheels to the car, which allowed the car to move sideways and, therefore, it became much easier to place it in the parking place. However, this was very difficult, so the concept was not proven and therefore not widely implemented. The same cannot be said about the parking camera or the parking barrier.
Back in the 21st century
And here we promise you will recognize many familiar names… The first global manufacturer to commercialize parking assist technology was none other than Toyota. Yes, Toyota launched the Prius Hybrid in 2003. It was released as an automatic parallel parking system called Intelligent Parking Assist System (IPAS). He did not need the driver's intervention, because the system itself determined the size of the parking space and made the appropriate maneuver with the car.
It also had an on-board computer that used a parking camera mounted in the front and reverse of the car. A parking space was displayed on the screen. And the driver had to select a parking place through the touch screen. Only after that, IPAS was activated and stopped the car in a specific place, but without the driver touching the steering wheel.
As is often the case, here, too, a specific concept was filmed by other car manufacturers. Lexus was second in this case after Toyota. In 2006, at the Detroit International Auto Show, the Lexus LS 460 sedan was introduced, which had an improved parking management system. This system added integration with parking sensors and could even calculate the steering maneuvers required for parallel and reverse parking.
In order to measure the space, a sonar sensor was installed on the front bumper. When the driver put the car in reverse, the rearview parking camera was activated on the screen. This, in turn, saved drivers from violating parking rules and made it much easier for them to park their car in a specific parking space.
What is happening today?
Since Toyota and Lexus made a big splash with the commercialization of parking assist technology, many automakers have started introducing their own parking systems. You probably won't be surprised if you read the names of Ford, Audi, Volkswagen, BMW, Jeep and Mercedes among the car manufacturers who have successfully managed this. Yes, they have developed fully functional intelligent parking systems. In 2016, the Lincoln MKZ also claimed that it could parallel the car in 24 seconds