ისევე როგორც მთელ მსოფლიოში, საქართველოშიც საგზაო უსაფრთხოებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. გარდა იმისა, რომ ეს მძღოლის პასუხისმგებლობაა, რომელმაც არსებული საგზაო მონიშვნები ზედმიწევნით უნდა დაიცვას, დიდ ყურადღებას გზების მარკირების პროცესსაც უთმობენ. თუ ნიშნები არასწორად იქნება დატანილი ან ისეთი მასალით, რომელსაც ნაკლები ხილვადობა აქვს, ბუნებრივია, სასურველ შედეგს ვერ მივიღებთ. მეტიც, ეს უბედურ შემთხვევადაც შეიძლება იქცეს. Სწორედ ამიტომ, ახლა საგზაო მონიშვნების მნიშვნელობაზე უნდა ვისაუბროთ.
საგზაო ნიშნების მნიშვნელობა მძღოლებისა და ფეხით მოსიარულეებისთვის
Საგზაო უსაფრთხოების მნიშვნელოვან ასპექტებად მოძრაობის წესების ცოდნა, სატრანსპორტო საშუალებებისთვის ტექინსპექტირება და ზოგადად, გზის მარკირება მიიჩნევა. აქვე განსაკუთრებული მნიშვნელობა ზებრა გადასასვლელებსა და ზოგადად, ქვეითთა მონიშვნებს ენიჭება.
ახლა კი ის ხუთი საკითხი განვიხილოთ, რითაც საკმაოდ თვალსაჩინო, ხშირად ამრეკლავი ზედაპირის მქონე საგზაო მონიშვნები ქუჩებსა და მაგისტრალებზე მანქანების ნაკადის მართვას უწყობს ხელს, მოქალაქეებს კი გადაადგილებაში ეხმარება.
-
Საგზაო მონიშვნები მოძრაობას არეგულირებს
ყველა ვთანხმდებით იმაზე, რომ მძღოლებმა საგზაო მოძრაობისას არსებული წესები უნდა დაიცვან. Საგზაო მარკირების მნიშვნელობა კი აქ კონკრეტული მანევრების შესრულების ან, პირიქით, აკრძალვის მიხედვით იზრდება.
Საგზაო მონიშვნები მძღოლებს არსებული წესების უკეთ დაცვაშიც ეხმარება, მაგალითად, ადამიანებმა, რომლებმაც იციან, რა განსხვავებაა მყარ და წყვეტილ თეთრ ხაზებს შორის, იმასაც ხვდებიან თუ როდის დარჩნენ თავიანთ ზოლში და როდის გაასწრონ სხვა ავტომობილს. Მათ შეუძლიათ უსაფრთხოდ და სწორად გადავიდნენ მარჯვენა ან მარცხენა მხარეს, რითაც, თავის მხრივ, საცობების რეგულირება და მოძრაობა უფრო მარტივი ხდება. Ისინი ყოველთვის გაჩერდებიან, როცა შუქნიშანზე წითელი ფერი აინთება, რადგან იაზრებენ საგზაო მარკირების მნიშვნელობას როგორც საკუთარი, ისე სხვისი უსაფრთხოებისთვის.
იზრდება მძღოლთა და ფეხით მოსიარულეთა უსაფრთხოება
Სწორად მონიშნული გზები როგორც მძღოლების, ისე ქვეითთა უსაფრთხოებას ზრდის. ფეხით მოსიარულე ადამიანებისთვის საჭირო მონიშვნების დატანით, ისინი უფრო უსაფრთხოდ გადაადგილდებიან, რადგან მძღოლები ამ დროს მოძრაობას ანელებენ ან სულაც, ჩერდებიან. Მსგავსად, საავარიო სიტუაციის წარქმოქმნის რისკიც მინიმუმამდეა დაყვანილი.
ქვეითთა და მძღოლების უსაფრთხოებაში დიდი მნიშვნელობა პარკირების ზონების არსებობასაც ენიჭება. Სწორედ ამიტომ, მათ ხშირად ვხვდებით სავაჭრო ცენტრებში, სასწავლო, სამთავრობო თუ არასამთავრობო დაწესებულებებში. Მანქანის სწორად პარკირებით მცირდება საცობების წარმოქმნისა და ავარიების რისკიც.
ღამით გადაადგილება უფრო მარტივი ხდება
კარგი საგზაო მონიშვნებით, რომელიც ფარებიდან მინათებულ შუქს ირეკლავს, ღამით გადაადგილება უფრო მარტივი ხდება. Ეს კი განსაკუთრებით სატვირთო მანქანების მძღოლებისთვისაა სასარგებლო, რადგან ისინი ძირითადად ღამით გადაადგილდებიან, თანაც, ხშირად საგზაო ხილვადობა დაბალია და დაბრკოლებას ძლიერი წვიმა და ნისლიც წარმოადგენს. Ხოლო, როცა გზების მონიშვნები არსებული სტანდარტების შესაბამისად სრულდება, ისინი შორი მანძილიდან და რთულ მეტეოროლოგიურ პირობებშიც კი შესამჩნევია. მაგალითად, როცა მძღოლი ხედავს, როდის არის მოსახვევი, მოძრაობას ანელებს, რითაც შესაძლო ავტო-საგზაო შემთხვევასაც თავიდან იცილებს.
Სპეციალური საჭიროების მქონე ადამიანები შესაბამისი მონიშვნებით სარგებლობენ
Შშმ პირთათვის განკუთვნილი მონიშვნები მათთვის მეტად ადაპტირებულ გარემოს ქმნის. Სწორედ ამიტომ, სუპერმარკეტების, სავაჭრო ცენტრებისა თუ სხვა დაწესებულებების წინ ხშირად ხვდებით ლურჯ საპარკინგე ზოლებს, სპეციალურად მოწყობილ პანდუსებსა და ზოგადად, ქვეითთა მონიშვნებს, რისი მარტივი მაგალითიც ზებრა გადასასვლელებია. Მათი დახმარებით გადაადგილება მეტად მარტივი ხდება და Ეს სახელმწიფოსა თუ კონკრეტული დაწესებულებების მიერ საზოგადოებაზე ზრუნვის მაჩვენებელიცაა.
Საპარკინგე სივრცეების გამოყოფით, საგზაო ნავიგაცია მარტივდება
კომერციულ თუ საცხოვრებელ ფართებში პარკინგის მონიშვნები ხშირად გვხვდება. Ამის მიზეზი კი უფრო მარტივი საგზაო ნავიგაციაა, ეს იმას გულისხმობს, რომ თქვენ მანქანის გაჩერებას სპეციალურად გამოყოფილ ადგილზე უსაფრთხოდ და მარტივად მოახერხებთ, ამ ხაზების არსებობა სხვისი საკუთრების დაზიანების რისკსაც ამცირებს, მაგალითად, მონიშვნების გარეშე მანძილის განსაზღვრა ბევრად რთულია…
თუმცა პარკინგის მოწყობა მხოლოდ სპეციალური ზოლების დატანას არ გულისხმობს, აქ ხშირად მიმართულების მანიშნებელ ისრებსაც შეხვდებით. Წარმოიდგინეთ, რა მოხდებოდა თუ გასასვლელს არ მიუთითებდნენ სავაჭრო ცენტრების რამდენიმე სართულიან პარკინგზე, სადაც მანქანის პოვნაც გვიჭირს ხოლმე.
Ხოლო ახლა, რადგან უკვე ბევრი რამ გაიგეთ საგზაო ნიშნების მნიშვნელობაზე, ისიც უნდა გააცნობიეროთ, რომ მათი არსებობა თქვენი და თქვენი მომხმარებლების უსაფრთხოებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. და თუ ამ სამუშაოების მაღალი ხარისხით შესრულება გსურთ, ელიტ-ტექნოლოჯის გუნდს უნდა დაუკავშირდეთ.

How to create a safe environment with road markings?
As in the rest of the world, road safety is very important in Georgia. Apart from the fact that it’s a driver's responsibility, who has to strictly follow the existing road markings, great attention is also paid to the road marking process. If the marks are incorrectly done or with material that has less visibility, naturally, we will not get the desired result. Moreover, it can even turn into an accident. That is why we now need to talk about the importance of road markings.
Importance of road markings for drivers and pedestrians
Knowledge of traffic rules, technical inspection of vehicles and road marking in general are considered as important aspects of road safety. Special importance is attached to zebra crossings and pedestrian markings in general.
Let us now consider the five issues with which quite visible road signs help control the flow of cars on the streets and highways and citizens to move around.
Road signs regulate traffic
We all agree that drivers must follow the rules of the road. Here the importance of road marking increases according to the performance of specific maneuvers or, conversely, prohibition.
Traffic signs also help drivers to better follow existing rules, for example, people who know the difference between solid and dashed white lines, also know when to stay in their lane and when to overtake another car. They can move safely and correctly to the right or left, always stop when the red light is on because they understand the importance of road markings for their own safety and the safety of others.
Increases the safety of drivers and pedestrians
Correctly marked roads increase the safety of both drivers and pedestrians. By making the necessary markings for pedestrians, they can move more safely, as drivers slow down or even stop at this time. Like this, the risk of an emergency situation is minimized.
The existence of parking zones has also a great importance for the safety of pedestrians and drivers. That is why we often meet them in shopping malls, educational, governmental or non-governmental institutions. Proper parking of the car also reduces the risk of traffic jams and accidents.
​​Moving at night becomes easier
With good road markings that reflect light from headlights, it becomes easier to move around at night. It is especially useful for truck drivers, as they travel mainly at night, and often have low visibility due to heavy rain and fog. Finally, when road markings are completed in accordance with existing standards, they are noticeable from a distance and even in difficult meteorological conditions. For example, when a driver sees when there is a turn, he slows down the traffic, thus avoiding a possible car accident.
People with special needs use appropriate markings
Markings for people with disabilities create a more adapted environment for them. That is why, in front of supermarkets, shopping malls or other establishments, you often see blue parking lots, specially arranged ramps and pedestrian markings in general, a simple example of which is the zebra crossings. Moving around with the help of them becomes much easier and it is also an indicator of caring for the community by the state or specific institutions.
By allocating parking spaces, road navigation becomes simplified
Parking signs are often found in commercial or residential areas. The reason is easier road navigation, it means that you can park the car safely and easily in a specially designated area, the presence of these lines also reduces the risk of damage to other people's property, for example, it is much more difficult to determine the distance without markings…
​​However, arranging a parking lot does not only mean drawing special lanes, you will often meet directional arrows here as well. .Imagine what would have happened if the exit had not been pointed to the multi-storey car park in the mall, where it is often difficult to find a car.
Now, as you learn a lot about the importance of road signs, you also need to realize that their presence is especially important for the safety of you and your customers. And if you want to do this work with high quality, you need to contact the elite technology team.